Un All-Star Game de vis

sport101.ro - Tableta de BASCHET / Autor: Dumitru Virgil Darie / Data: 21 Feb. 2011
Kobe Bryant Foto newsone.com

Încă din primele minute Kobe Bryant a vrut să atragă atenÅ£ia asupra faptului că Å£ine foarte mult să-l egaleze pe Bob Petit la numărul de titluri de MVP în All-Star Game (4), marcând 9 din primele 19 puncte ale Vestului. Până la sfârÅŸitul primului sfert demnă de remarcat a fost primirea de care s-au bucurat cei patru jucători ai lui Boston. Chiar dacă e vorba de un meci fără miză, ostilitatea fanilor pentru veÅŸnicii rivali ai lui Lakers nu a lipsit.

În sfertul doi lipsa de motivaÅ£ie ÅŸi de concentrare iese în evidenţă. Deron Williams pătrunde ÅŸi de sub coÅŸ întoarce mingea pentru Ginobilli, care surprins de rapiditatea fazei uită să treacă în jumătatea adversă. Justin Beiber, MVP-ul meciului celebrităţilor, ne anunţă că e fanul lui Kobe, dar nu are idee cine va fi declarat jucătorul partidei. Griffin exagerează cu vânătoarea de  slam-dunk-uri ÅŸi se ciocneÅŸte de un coechipier. Kobe ÅŸi Durant ajută Vestul să-ÅŸi conserve avantajul la pauză (76-64).

La pauză Rihanna ne-a arătat care e diferenÅ£a între live ÅŸi playback. Sfertul trei este început excelent de James ÅŸi colegii săi din Est ÅŸi diferenÅ£a scade la doar 4 puncte(83-79). Kobe simte pericolul ÅŸi înscrie 5 puncte consecutive. Chiar dacă e un musafir nepoftit în Staples Center, Lebron vrea să câÅŸtige chiar ÅŸi meciurile demonstrative ÅŸi începe cursa de urmărire. Colegii îl susÅ£in ÅŸi apărările devin mai puÅ£in visătoare, iar partida se transformă într-una cu miză.

Ray Allen ne aduce aminte că săptămâna trecută a depăşit recordul de coÅŸuri de trei puncte deÅ£inut de Reggie Miller ÅŸi oferă o doză de suspans finalului. Cum avea să declare ÅŸi după meci Kobe e obosit ÅŸi e rândul lui Kevin Durant să iasă în faţă. Echipa Vestului câÅŸtigă după un meci în care a fost condusă magistral de Kobe Bryant (37 de puncte, 14 recuperări, 3 pase decisive ÅŸi 3 intercepÅ£ii) ÅŸi Kevin Durant ( 34 de puncte). Kobe primeÅŸte titlul de MVP ÅŸi Lebron James se consolează cu faptul că e doar al doilea jucător, după Michael Jordan, care reuÅŸeÅŸte un triple double în meciul vedetelor (29 puncte, 12 recuperări ÅŸi 10 pase decisive).

sport101.ro / Tableta de BASCHET / Autor: Dumitru Virgil Darie / 26 Ian. 2011