Universitatea Craiova – Rapid Bucureşti 1:1. Cui prodest?

Fotbal - Liga I / Data: 17 Sep. 2010

Vineri, 17 septembrie 2010, Universitatea Craiova ÅŸi Rapid au remizat, scor 1:1, după un meci slab, mult sub aÅŸteptările suporterilor celor două echipe ÅŸi sub pretenÅ£iile unui meci cu o asemenea tradiÅ£ie ÅŸi încărcătură.

Universitatea a intrat mai bine în joc, stimulată poate ÅŸi de palmaresul zdrobitor pe teren propriu, 27 de victorii din 36 de partide. Mihai Costea ÅŸi Wobay au Å£inut sub presiune constantă cea mai bună defensivă a Ligii I (doar 3 goluri în 7 partide), de cealaltă parte feroviarii ripostând prin cei doi artiÅŸti ai balonului, Cesinha ÅŸi Spadacio. TotuÅŸi s-a intrat cu un scor alb la pauză, Bornescu adăugându-ÅŸi încă o repriză fără gol în palmares ÅŸi în disputa de la distanţă cu Coman.

La reluare, Herea primeÅŸte cartonaÅŸul roÅŸu pentru o lovitură aplicată lui Găman, Wobay îi strică seara celui mai fluierat jucător de pe teren, Bornescu, din lovitură liberă, iar Victor PiÅ£urcă vede cele trei puncte în tolba avidă de puncte a Craiovei, încercând ÅŸi satisfacÅ£ia succesului asupra unui duÅŸman istoric. Åžumudică, de-abia scăpat de suspendare, mută ÅŸi câÅŸtigă. Mai întâi iese Cesinha ÅŸi intră Sburlea, apoi, după egalarea survenită dintr-un penalty contestat, transformat de Marius Constantin, Cassio este înlocuit cu Glauber. Finalul aduce o dominare haotică a Craiovei, pigmentată de ratarea lui Gargorov din careul rapidist,  ÅŸi o execuÅ£ie superbă a lui Spadacio, foarte aproape de a trimite toate cele trei puncte în GiuleÅŸti. Rămâne până la urmă 1:1, un scor care nu ajută foarte mult nici Rapidul să ia o opÅ£iune fermă pentru prima poziÅ£ie, nici Craiova să se îndepărteze de zona minată.

Fotbal / Liga I / 29 Oct. 2010

Dinamo BucureÅŸti - Gaz Metan MediaÅŸ 3:2 (1:2)

Dinamo - Gaz Metan Mediaş 3:2
Foto www,fcdinamo.ro

Dinamo a obÅ£inut a treia victorie consecutivă, 3:2 (1:2) pe teren propriu cu Gaz Metan MediaÅŸ ÅŸi urcă până pe poziÅ£ia a cincea, cu 23 de puncte, la 5 lungimi de primul loc. Alexe a deschis scorul în minutul 16, după o greÅŸeală a apărării celor din MediaÅŸ, însă până la pauză lucrurile au luat o întorsătură dramatică pentru dinamoviÅŸti.

FC Vaslui - Victoria Brăneşti 1:0. Echipa lui Viorel Hizo forţează podiumul

Cînu îi păstrează pe vasluieni în lupta pentru titlu

FC Vaslui a egalat la puncte echipele clasate pe locurile 2-3, Rapidul ÅŸi FC TimiÅŸoara, după ce a învins pe teren propriu, în uvertura etapei a XIII-a, Victoria BrăneÅŸti cu scorul de 1-0 (0-0). Golul a fost marcat de Gabriel Cînu, în minutul 65

Pag. 10 din 28 | 2 art./pag. | Total 56 art.