U Cluj-Napoca – CFR Cluj-Napoca 1-1

Fotbal - Liga I / Data: 24 Sep. 2010

Universitatea a remizat, scor 1-1, cu rivala locală ÅŸi regională CFR, într-un meci al marilor orgolii ÅŸi al speranÅ£elor într-un nou început. “StudenÅ£ii” au intrat mult mai bine în joc, ÅŸi după un sfert de oră tabela arăta un 1-0 dătător de speranÅ£e pentru miile de fani ai Universităţii (gol Claudiu Niculescu, din lovitură liberă, în vinclul porÅ£ii apărate de Stăncioiu). CFR revine puternic, ÅŸi în minutul 30, după mai multe ocazii Kone ÅŸi Traore, inevitabilul se produce: Traore deviază o lovitură liberă executată de Culio, ÅŸi mingea intră în plasă, spre disperarea nefericitului HuÅ£an. Până la pauză, ambele echipe trec pe lângă cel de-al doilea gol, însă evenimentul cu adevărat important este accidentarea lui Gabi MureÅŸan, un jucător cheie în angrenajul CFR-ului. La pauză, acesta va rămâne la cabine, fiind înlocuit de Veloso.

La reluare, ambele echipe forÅ£ează, cu un plus în dreptul CFR-ului, însă fluierul final nu aduce nimic nou pe tabela de marcaj. 1-1 ÅŸi CFR-ul se îndepărtează tot mai mult de zona superioară a clasamentului, în timp ce Universitatea confirmă startul excelent de sezon ÅŸi demonstrează că nu au fost întâmplătoare evoluÅ£iile cu Dinamo sau Unirea Urziceni. TotuÅŸi, apreciez că meciuri de asemenea calibru ar putea fi programate în zile mai prietenoase pentru microbiÅŸti decât vineri, la orele 16.30.

Universitatea: Huţan, Unguruşan, Cvirik (Munteanu 83), Balde, Mendy, Delgado, Gheorghe (Ionescu 67), Păcurar, Boştină, Niculescu, Lemnaru (Piţ 88)

CFR: Stăncioiu, Panin, Cadu, Alcantara, Rada, E. Dică, Mureşan (Veloso 46), Peralta, Culio, E. Kone (De Zerbi 73), Traore (Bud 61)

Goluri: Claudiu Niculescu ’15 – Lacina Traore ’30

Fotbal / Liga I / 06 Noi. 2010

FC Timişoara - FC Vaslui 2:1, după un nou meci controversat. Vezi rezultatele zilei în Liga I

Cosmin Contra

În cel mai important meci al zilei, FC TimiÅŸoara a învins FC Vaslui cu 2:1, după un meci foarte tensionat, cu două cartonaÅŸe roÅŸii. Astra PloieÅŸti ÅŸi Pandurii au învins ÅŸi ele, într-o zi în totalitate a gazdelor.