Energia Lignitul Târgu Jiu - HC Odorhei 29:27. Harghitenii - la prima înfrângere stagională

Handbal masculin - Liga Naţională / Data: 06 Oct. 2010

Liderul la zi al Ligii naÅ£ionale, HC Odorhei, a suferit prima înfrângere a acestui sezon, după un meci spectaculos în compania Energiei Lignitul Târgu – Jiu. La ora meciului, formaÅ£ia harghiteană era singura din campionat cu punctaj maxim, aureolată ÅŸi de o victorie la scor împotriva campioanei HCM ConstanÅ£a, în timp ce gorjenii, surclasaÅ£i în ultima etapă de Universitatea Transilvania Cluj-Napoca (22:35) îÅŸi jucau poate ultima ÅŸansă de a rămâne în cărÅ£i pentru lupta pentru titlu.

Cu sabia lui Damocles deasupra capului, gazdele au început mai bine partida, distanÅ£ându-se chiar ÅŸi la patru goluri diferenţă (8:4), însă elevii lui Vlad Caba reuÅŸesc să echilibreze partida, astfel încât pauza a înregistrat o diferenţă de doar două goluri (13:11) în favoarea Energiei. La reluare, tot gorjenii încep foarte puternic, diferenÅ£a crescând în numai câteva minute de la 2 goluri la 5, avantaj care se va dovedi în cele din urmă decisiv, alături de evoluÅ£ia foarte bună a portarului IonuÅ£ Ciobanu, care în ultimul minut al jocului a reuÅŸit o intervenÅ£ie salutară, care a retezat orice speranţă a harghitenilor de a obÅ£ine un rezultat de egalitate. Scorul final a fost 29:27, iar cu această victorie Energia acumulează 10 puncte ÅŸi egalează în clasament liderul HC Odorhei, având însă un golaveraj inferior.

Pentru Energia Lignitul Pandurii Târgu Jiu au înscris Humberto, Åžandru ÅŸi Kukrika câte 5 goluri, Criciotoiu ÅŸi Florea câte 4, S. Iacob 3, Novanc, Vukas  ÅŸi Stojchevsci câte 1, iar pentru HC Odorhei Mihalcea 6, Rusia 5, Talas 4, Frăţilă,Ferenczi ÅŸi Kuzmanosky câte 3, Stojilov 2 ÅŸi Dimache 1.

Surse:

Handbal masculin / Liga Naţională / 16 Noi. 2010

CSM Oradea - UCM Reşiţa 25:32. Nou lider în Liga Naţională

UCM Resita
Foto ucmsport.ro

UCM ReÅŸiÅ£a a învins în deplasare lanterna roÅŸie CSM Oradea, scor 32:25 (17:13), într-un meci disputat în devans, contând pentru etapa a X-a a Ligii NaÅ£ionale de handbal masculin. În urma acestei victorii, reÅŸiÅ£enii acumulează 17 puncte ÅŸi trec pe primul loc în clasament

Handbal masculin / Liga Naţională / 15 Noi. 2010

Favoritele - victorii fără probleme. Rezultate şi clasament etapa a IX-a

Etapă lipsită de surprize în Liga NaÅ£ională de handbal masculin. Într-o partidă disputată în devans, campioana HCM ConstanÅ£a a dispus fără probleme de CSM BucureÅŸti, cu 39:28 (19:12), ÅŸi urcă pe locul al patrulea al clasamentului, la 3 puncte de lider.

Pag. 3 din 12 | 2 art./pag. | Total 24 art.