HCM Constanţa - CSM Satu Mare 41:36 (19:15)

Handbal masculin - Liga Naţională / Data: 07 Oct. 2010

HCM ConstanÅ£a a obÅ£inut cea de-a cincea victorie a sezonului, 41:36 (19 :15) împotriva formaÅ£iei CSM Satu Mare, ÅŸi a egalat în clasament fruntaÅŸele HC Odorhei ÅŸi Energia Lignitul Târgu Jiu. Gazdele au început mai slab partida, permiÅ£ând formaÅ£iei din Satu Mare să se distanÅ£eze la 3 goluri (8:5) în minutul 13. Campionii au reuÅŸit să revină în joc ÅŸi să preia conducerea încă din finalul primei reprize, intrând la pauză cu un avantaj confortabil, de 4 goluri.

Cea de-a doua repriză a fost foarte echilibrată din punct de vedere al scorului (22:21 pentru HCM), însă antrenorul constănÅ£enilor, contestatul Jovica Cvetkovic, a rulat tot lotul avut la dispoziÅ£ie. HCM acumulează 10 puncte ÅŸi egalează liderul HC Odorhei, profitând de înfrângerea acestuia în meciul cu Energia Lignitul Târgu Jiu, în timp ce formaÅ£ia din Satu Mare rămâne cu 4 puncte, în zona nisipurilor miÅŸcătoare.

HCM ConstanÅ£a (antrenor Jovica Cvetkovic): Åželaru, Stănescu, Popescu - portari; Toma 9goluri, Sadoveac ÅŸi MureÅŸan - câte 7, Csepreghi ÅŸi Schuch - câte 4, Buricea 3, Băiceanu, Stavrositu ÅŸi Sabou - câte 2, Riganas 1, Angelovski

CSM Satu Mare (antrenor Ioan Palko): Teremy, Pogyna - portari; Timofte 8 goluri, Savlovschi 7, Olah 5, Varady 4, Vizhbovsky ÅŸi Surducan - câte 3, MateÅŸ ÅŸi Libert - câte 2, Munea ÅŸi Bejinariu - câte 1, MateaÅŸ

Handbal masculin / Liga Naţională / 05 Noi. 2010

U Transilvania Cluj - HC Odorhei 27:32 (11:14). Harghitenii urcă în fotoliul de lider

HC Odorhei a învins în deplasare Universitatea Transilvania Cluj cu 32:27 (14:11), într-unul din cele mai interesante meciuri ale etapei a VIII-a . Harghitenii obÅ£in cea de-a ÅŸaptea victorie din opt partide, aceasta fiind cu atât mai preÅ£ioasă cu cât a fost obÅ£inută împotriva unei contracandidate la primele locuri

Handbal masculin / Liga Naţională / 04 Noi. 2010

CSM Oradea - CSM Satu Mare 26:26. Orădenii ratează pe final prima victorie a sezonului

CSM Oradea ÅŸi CSM Satu Mare au remizat astăzi, la Oradea, scor 26:26 (17:14), în primul meci al etapei a VIII-a a Ligii naÅ£ionale de handbal masculin. DeÅŸi au condus tot meciul, uneori ÅŸi la 5 goluri diferenţă, orădenii au scăpat printre degete prima victorie din acest sezon, fiind egalaÅ£i în ultimul minut de joc.

Pag. 5 din 12 | 2 art./pag. | Total 24 art.