Rezultatele etapei în Campionatul Naţional de hockey pe gheaţă

Hockey - Campionatul naţional / Data: 27 Oct. 2010

MarÅ£i, 26.10.2010, s-au disputat partidele Progym Gheorgheni – Sport Club Miercurea Ciuc ÅŸi Steaua Rangers – SCM Fenestela BraÅŸov, contând pentru Campionatul naÅ£ional de hockey pe gheaţă. Cea de-a doua partidă a contat ÅŸi pentru Liga MOL, competiÅ£ie română-maghiară la care participă 9 echipe (6 maghiare ÅŸi 3 româneÅŸti).

Campioana Sport Club, proaspăt calificată în turul 3 al Cupei Continentale, a surclasat în deplasare pe Progym Gheorgheni, cu 16:0 (5:0, 6:0, 5:0). Cel mai bun jucător al echipei din Miercurea Ciuc a fost Ervin Moldovan, care a înscris nu mai puÅ£in de 5 goluri, secundat de Attila Kanya cu 3 reuÅŸite.

În derby-ul etapei, Steaua a cedat cu 2:4 (0:0, 1:3, 1:1) în faÅ£a liderului Fenestela BraÅŸov. După o primă repriză albă, braÅŸovenii au înscris de trei ori în cea de-a doua treime, iar steliÅŸtii o singură dată, acest avantaj dovedindu-se decisiv în economia partidei. În campionat, cele două formaÅ£ii îÅŸi păstrează locurile în clasament, ocupând prima ÅŸi a treia treaptă a podiumului. Golurile Stelei au fost marcate de Ioan Timaru (’36) ÅŸi Evgeny Pisarenko (’51), pentru oaspeÅ£i punctând Richard Filip (25), Antal Zsombor (’31), Pál Zoltán (’34) ÅŸi Nyerges Lajos (‘51).

Hockey / Campionatul naţional / 30 Oct. 2010

Dunărea Galaţi - Progym Gheorgheni 8:1. Victorie fără drept de apel

Dunarea Galati - Progym 8:1

CSM Dunărea GalaÅ£i a învins fără probleme Progym Gheorgheni, scor 8:1 (2:0, 4:1, 2:0), într-o partidă disputată vineri în oraÅŸul de la malul Dunării, contând pentru campionatul naÅ£ional de hochei pe gheaţă. Legiunea slovacă ÅŸi-a făcut din nou datoria, înscriind 5 din cele 8 goluri ale dunărenilor,

Hockey / Campionatul naţional / 28 Oct. 2010

Dunărea Galaţi - înfrângere în prelungiri cu Steaua; Liderul Fenestela Braşov - victorie facilă

Dunarea Galaţi - Steaua Rangers 5:6

CSM Dunărea GalaÅ£i a reuÅŸit o nouă evoluÅ£ie excelentă, confirmând că tinde să devină una dintre marile forÅ£e ale hocheiului românesc. După victoria extraordinară obÅ£inută împotriva campioanei Sport Club Miercurea Ciuc (scor 6:4), prima după 37 de ani,

Pag. 2 din 7 | 2 art./pag. | Total 13 art.