Rezultatele etapei în Campionatul Naţional de hockey pe gheaţă

Hockey - Campionatul naţional / Data: 27 Oct. 2010

MarÅ£i, 26.10.2010, s-au disputat partidele Progym Gheorgheni – Sport Club Miercurea Ciuc ÅŸi Steaua Rangers – SCM Fenestela BraÅŸov, contând pentru Campionatul naÅ£ional de hockey pe gheaţă. Cea de-a doua partidă a contat ÅŸi pentru Liga MOL, competiÅ£ie română-maghiară la care participă 9 echipe (6 maghiare ÅŸi 3 româneÅŸti).

Campioana Sport Club, proaspăt calificată în turul 3 al Cupei Continentale, a surclasat în deplasare pe Progym Gheorgheni, cu 16:0 (5:0, 6:0, 5:0). Cel mai bun jucător al echipei din Miercurea Ciuc a fost Ervin Moldovan, care a înscris nu mai puÅ£in de 5 goluri, secundat de Attila Kanya cu 3 reuÅŸite.

În derby-ul etapei, Steaua a cedat cu 2:4 (0:0, 1:3, 1:1) în faÅ£a liderului Fenestela BraÅŸov. După o primă repriză albă, braÅŸovenii au înscris de trei ori în cea de-a doua treime, iar steliÅŸtii o singură dată, acest avantaj dovedindu-se decisiv în economia partidei. În campionat, cele două formaÅ£ii îÅŸi păstrează locurile în clasament, ocupând prima ÅŸi a treia treaptă a podiumului. Golurile Stelei au fost marcate de Ioan Timaru (’36) ÅŸi Evgeny Pisarenko (’51), pentru oaspeÅ£i punctând Richard Filip (25), Antal Zsombor (’31), Pál Zoltán (’34) ÅŸi Nyerges Lajos (‘51).

Hockey / Campionatul naţional / 05 Oct. 2010

Steaua Rangers - Sportul Studenţesc 5:1. Steaua urcă pe locul trei

Steaua Rangers a învins astăzi, 05.10.2010, concitadina Sportul StudenÅ£esc cu 5:1 (4:1, 1:0, 0:0), într-o partidă contând pentru campionatul intern de hockey pe gheaţă. StudenÅ£ii au deschis scorul prin Szilard Tanko, după numai un minut de joc, însă nu au putut face faţă forÅ£ei ofensive a steliÅŸtilor, care au marcat 4 goluri consecutive

SCM Fenestela Braşov - Dunărea Galaţi 8:2. Braşovenii - noul lider al clasamentului

SCM Fenestela Braşov, revelaţia anului 2010

SCM Fenestela BraÅŸov este noul lider al campionatului naÅ£ional de hockey pe gheaţă, în urma victoriei cu 8:2 (3:0, 1:1, 4:1) obÅ£inute astăzi pe Patinoarul Olimpic din BraÅŸov împotriva Dunării GalaÅ£i.

Pag. 5 din 7 | 2 art./pag. | Total 13 art.