Hănescu avansează

Tenis - Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / Data: 29 Oct. 2010
Victor Hănescu, în revenire de formă

Pentru prima dată după aproape 7 luni, Victor Hănescu ajunge din nou într-un sfert de finală, în urma victoriei contra americanului Rajeev Ram (locul 166), 7-6(1),3-6,6-3. Ajuns pe tabloul principal al turneului de la Sankt Petersburg după ce l-a învins în ultimul tur al calificărilor pe Petru-Alexandru Luncanu, Ram nu a avut aceeaÅŸi reuÅŸită în faÅ£a numărului 1 român. În condiÅ£iile rapide de joc indoor, Victor ÅŸi-a creat un avantaj esenÅ£ial prin serviciu (10 aÅŸi, 87% puncte câÅŸtigate pe prima minge) ÅŸi a fructificat prima ÅŸi singura sa minge de break în setul decisiv, pentru a închide meciul după o oră ÅŸi 48 minute.

După turneul de la Casablanca (unde a fost învins în finală de Stanislas Wawrinka), de la începutul lunii aprilie, Hănescu ajunge în abia al doilea sfert de finală al anului, unde va da peste principalul favorit al competiÅ£iei, campionul din  2004, Mihail Iujnîi (locul 10). Scorul în întâlnirile directe este 3-3, 4 din meciuri disputându-se anul trecut, cu 2 victorii pentru fiecare jucător.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 15 Noi. 2010

Soderling, (în sfârşit) campion la Paris

PerseverenÅ£a suedezului a fost răsplătită. După cele două finale consecutive pierdute la Roland Garros, Robin reuÅŸeÅŸte să se impună la Paris, pentru prima dată într-un turneu Masters 1000. În condiÅ£iile rapide de joc indoor, ce-i servesc de minune loviturilor sale puternice ÅŸi plate, Soderling a găsit turaÅ£ia potrivită încă din startul finalei cu favoritul local, Gael Monfils.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 13 Noi. 2010

Premiere la Bercy

Roger Federer a obÅ£inut a 12-a victorie consecutivă ÅŸi s-a calificat pentru prima dată în semifinalele Mastersului de la Paris. Neînvins de la US Open, Roger a servit 18 aÅŸi ÅŸi a pierdut doar trei puncte pe primul serviciu (nici o minge de break acordată) în succesul din sferturi, 6-1,7-6(4) cu Jurgen Melzer, cap de serie numărul 11.

Pag. 3 din 25 | 2 art./pag. | Total 50 art.