Hănescu, oprit în sferturi

Tenis - Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / Data: 30 Oct. 2010

Chiar ÅŸi într-o zi mai slabă, un jucător de top mondial poate câÅŸtiga un meci “la experienţă”. Victor Hănescu poate să nutrească unele regrete în raport cu nivelul afiÅŸat contra lui MiÅŸa Iujnîi, dar plăteÅŸte (încă o dată) tribut unui mental mult prea friabil.

După un prim set pierdut în tiebreak, locul 10 mondial a continuat să abordeze meciul într-un confort psihic, ce i-a permis să împingă meciul spre un set decisiv; acolo s-a mers iarăşi cap la cap, până la un nou tiebreak. Victor a salvat o minge de meci la 6-5, s-a aflat apoi la două puncte de semifinale, pentru ca în final să cedeze, 6-7(5),6-3,7-6(6) după 2 ore ÅŸi 47 de minute.

Hănescu atinge pentru a două oară consecutiv sferturile la Sankt Petersburg, astfel îÅŸi apără cele 45 de puncte obÅ£inute anul trecut, când a fost eliminat tot de un rus (Igor Kunitsyn), tot într-un set decisiv încheiat cu un tiebreak…pierdut tot la 6.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 15 Noi. 2010

Soderling, (în sfârşit) campion la Paris

PerseverenÅ£a suedezului a fost răsplătită. După cele două finale consecutive pierdute la Roland Garros, Robin reuÅŸeÅŸte să se impună la Paris, pentru prima dată într-un turneu Masters 1000. În condiÅ£iile rapide de joc indoor, ce-i servesc de minune loviturilor sale puternice ÅŸi plate, Soderling a găsit turaÅ£ia potrivită încă din startul finalei cu favoritul local, Gael Monfils.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 13 Noi. 2010

Premiere la Bercy

Roger Federer a obÅ£inut a 12-a victorie consecutivă ÅŸi s-a calificat pentru prima dată în semifinalele Mastersului de la Paris. Neînvins de la US Open, Roger a servit 18 aÅŸi ÅŸi a pierdut doar trei puncte pe primul serviciu (nici o minge de break acordată) în succesul din sferturi, 6-1,7-6(4) cu Jurgen Melzer, cap de serie numărul 11.

Pag. 3 din 25 | 2 art./pag. | Total 50 art.