Hănescu, oprit în sferturi

Tenis - Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / Data: 30 Oct. 2010

Chiar ÅŸi într-o zi mai slabă, un jucător de top mondial poate câÅŸtiga un meci “la experienţă”. Victor Hănescu poate să nutrească unele regrete în raport cu nivelul afiÅŸat contra lui MiÅŸa Iujnîi, dar plăteÅŸte (încă o dată) tribut unui mental mult prea friabil.

După un prim set pierdut în tiebreak, locul 10 mondial a continuat să abordeze meciul într-un confort psihic, ce i-a permis să împingă meciul spre un set decisiv; acolo s-a mers iarăşi cap la cap, până la un nou tiebreak. Victor a salvat o minge de meci la 6-5, s-a aflat apoi la două puncte de semifinale, pentru ca în final să cedeze, 6-7(5),6-3,7-6(6) după 2 ore ÅŸi 47 de minute.

Hănescu atinge pentru a două oară consecutiv sferturile la Sankt Petersburg, astfel îÅŸi apără cele 45 de puncte obÅ£inute anul trecut, când a fost eliminat tot de un rus (Igor Kunitsyn), tot într-un set decisiv încheiat cu un tiebreak…pierdut tot la 6.

Tenis / Alte turnee / 09 Noi. 2010

Italia - un nou titlu în Fed Cup

Italia a reuÅŸit să îÅŸi apere titlul, cucerind pentru a treia oară în istorie Fed Cup, după ce a învins Statele Unite, chiar pe pământ american, cu 3:1 (partida de dublu nu s-a mai disputat). A fost o reeditare a finalei de anul trecut,

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 07 Noi. 2010

Federer, din nou campion acasă

Roger Federer s-a impus pentru a patra oară la turneul din oraÅŸul său natal, Basel, după 6-4, 3-6, 6-1 cu Novak Djokovic. ElveÅ£ianul nu a ratat ocazia să se revanÅŸeze în faÅ£a celui care îi suflase titlul anul trecut

Pag. 5 din 25 | 2 art./pag. | Total 50 art.