Dunărea Brăila şi Tomis Constanţa - aproape calificate, U Jolidon Cluj - misiune imposibilă în retur

Handbal feminin - Competiţii europene / Data: 14 Noi. 2010
Ada Moldovan - Dunarea Braila
Foto adevarul.ro

Ca o curiozitate, toate cele 3 echipe româneÅŸti care au jucat sâmbătă în cupele europene au fost conduse la pauză cu un gol. La reluare însă desfăşurarea evenimentelor nu a mai fost similară, rezultatele variind de la o victorie care asigură practic calificarea la o înfrângere dură, greu de remontat în retur.

U Jolidon Cluj-Napoca ÅŸi-a compromis în bună măsură ÅŸansele de calificare în turul al patrulea al Cupei EHF, după ce a pierdut în Germania, pe terenul lui VfL Oldenburg, cu 30:37 (16:17). După un start în forţă, în care au făcut legea pe teren, conducând la 4-5 goluri diferenţă, clujencele au cedat iniÅ£iativa ÅŸi la pauză gazdele reuÅŸiseră deja să intre în avantaj, scor 17:16. Cea de-a doua repriză a reprezentat un galop de sănătate pentru Oldenburg, pe fondul unei căderi greu de explicat a echipei pregătite de Gheorghe Covaciu. Scorul final a fost 37:30, însă diferenÅ£a putea fi chiar mai mare, iar U Jolidon are practic o misiune imposibilă, care va avea loc la Cluj-Napoca săptămâna viitoare.

Dunărea Brăila a obÅ£inut o victorie scontată în deplasare, împotriva campioanei Greciei, Ormi Loux Patras, cu 23:22 (10:11). În mod normal, returul de la Brăila ar trebui să fie o simplă formalitate pentru dunărence, ca ÅŸi calificate în turul 4 al Cupei EHF.

Tomis ConstanÅ£a  a reuÅŸit o remiză, 27:27 (13:14) Portugalia,  contra formaÅ£iei Madeira Andebol Sad, ÅŸi este mare favorită la calificarea în turul următor al Cupei Cupelor.

Duminică, 14.11.2010, vor intra în luptă ÅŸi celelalte două formaÅ£ii româneÅŸti. HC Zalău va întâlni de la ora 11.00, în cadrul Cupei EHF, campioana Serbiei, RK Zajecar, iar Oltchim Râmnicu Vâlcea pe Randers HK, de la orele 18.00, în cadrul grupei C a Ligii Campionilor.

Rezultate 13.11.2010

• VFL Oldenburg – U Jolidon Cluj-Napoca 37:30 (17:16)

Marcatoare: Tivadar  ÅŸi Paraschiv 7, Brînzan 4, Vintilă, Bîrsan-Chintoan ÅŸi Senocico 3, Dincă 2, Oltean 1.

• A.C. Ormi Loux Patras – Dunărea Brăila 21:22 (11:10)

Marcatoare: Brot 8, Moldovan 7, Crăciun, Lazarin şi Luca 2, Tomuleanu 1.

• Madeira Andebol Sad – Tomis ConstanÅ£a 27:27 (14:13)

Marcatoare: Tîlvîc ÅŸi Barcan 6, Zamfir 5, Rusu 4, Mateescu 3, Pîrîianu 2, Pătru 1.

Handbal feminin / Competiţii europene / 14 Noi. 2010

Handbal feminin / Competiţii europene / 27 Oct. 2010

Adversarele formaţiilor româneşti în turul 3 al Cupei EHF şi al Cupei Cupelor

HC Dunărea Brăila va întâlni campioana Greciei, Omi – Loux Patras, reprezentanta unui handbal care nu are o cotă foarte ridicată pe plan european. Echipa de la malul Dunării pleacă în mod cert cu prima ÅŸansă, cu atât mai mult cu cât va disputa ÅŸi meciul retur pe teren propriu.

Pag. 2 din 4 | 2 art./pag. | Total 8 art.