Dunărea Brăila şi Tomis Constanţa - aproape calificate, U Jolidon Cluj - misiune imposibilă în retur

Handbal feminin - Competiţii europene / Data: 14 Noi. 2010
Ada Moldovan - Dunarea Braila
Foto adevarul.ro

Ca o curiozitate, toate cele 3 echipe româneÅŸti care au jucat sâmbătă în cupele europene au fost conduse la pauză cu un gol. La reluare însă desfăşurarea evenimentelor nu a mai fost similară, rezultatele variind de la o victorie care asigură practic calificarea la o înfrângere dură, greu de remontat în retur.

U Jolidon Cluj-Napoca ÅŸi-a compromis în bună măsură ÅŸansele de calificare în turul al patrulea al Cupei EHF, după ce a pierdut în Germania, pe terenul lui VfL Oldenburg, cu 30:37 (16:17). După un start în forţă, în care au făcut legea pe teren, conducând la 4-5 goluri diferenţă, clujencele au cedat iniÅ£iativa ÅŸi la pauză gazdele reuÅŸiseră deja să intre în avantaj, scor 17:16. Cea de-a doua repriză a reprezentat un galop de sănătate pentru Oldenburg, pe fondul unei căderi greu de explicat a echipei pregătite de Gheorghe Covaciu. Scorul final a fost 37:30, însă diferenÅ£a putea fi chiar mai mare, iar U Jolidon are practic o misiune imposibilă, care va avea loc la Cluj-Napoca săptămâna viitoare.

Dunărea Brăila a obÅ£inut o victorie scontată în deplasare, împotriva campioanei Greciei, Ormi Loux Patras, cu 23:22 (10:11). În mod normal, returul de la Brăila ar trebui să fie o simplă formalitate pentru dunărence, ca ÅŸi calificate în turul 4 al Cupei EHF.

Tomis ConstanÅ£a  a reuÅŸit o remiză, 27:27 (13:14) Portugalia,  contra formaÅ£iei Madeira Andebol Sad, ÅŸi este mare favorită la calificarea în turul următor al Cupei Cupelor.

Duminică, 14.11.2010, vor intra în luptă ÅŸi celelalte două formaÅ£ii româneÅŸti. HC Zalău va întâlni de la ora 11.00, în cadrul Cupei EHF, campioana Serbiei, RK Zajecar, iar Oltchim Râmnicu Vâlcea pe Randers HK, de la orele 18.00, în cadrul grupei C a Ligii Campionilor.

Rezultate 13.11.2010

• VFL Oldenburg – U Jolidon Cluj-Napoca 37:30 (17:16)

Marcatoare: Tivadar  ÅŸi Paraschiv 7, Brînzan 4, Vintilă, Bîrsan-Chintoan ÅŸi Senocico 3, Dincă 2, Oltean 1.

• A.C. Ormi Loux Patras – Dunărea Brăila 21:22 (11:10)

Marcatoare: Brot 8, Moldovan 7, Crăciun, Lazarin şi Luca 2, Tomuleanu 1.

• Madeira Andebol Sad – Tomis ConstanÅ£a 27:27 (14:13)

Marcatoare: Tîlvîc ÅŸi Barcan 6, Zamfir 5, Rusu 4, Mateescu 3, Pîrîianu 2, Pătru 1.

Handbal feminin / Competiţii europene / 19 Sep. 2010

U Jolidon – o nouă înfrângere în play-off-ul Ligii Campionilor

După debutul promiţător (victoria contra echipei macedonene Metalurg Skopje, scor 29-24), pentru U Jolidon au urmat două duÅŸuri reci, care echivalează cu ratarea intrării în grupele Ligii Campionilor. Ieri, clujencele au pierdut la scor (21-33) în faÅ£a revelaÅ£iei grupei, formaÅ£ia suedeză IK Savehof,

Handbal feminin / Competiţii europene / 18 Sep. 2010

U Jolidon Cluj-Napoca - Debut în forţă în play-off-ul Ligii Campionilor

U Jolidon Cluj-Napoca a început foarte bine turneul de calificare în Liga Campionilor, învingând cu 29:24 (15:12) HC Metalurg Skopje, reprezentanta ţării-gazdă (Macedonia). U Jolidon s-a aflat în permanenţă la timona jocului, conducând chiar ÅŸi la diferenţă de 7 goluri.

Pag. 4 din 4 | 2 art./pag. | Total 8 art.