HCM Constanţa - CSM Satu Mare 41:36 (19:15)

Handbal masculin - Liga Naţională / Data: 07 Oct. 2010

HCM ConstanÅ£a a obÅ£inut cea de-a cincea victorie a sezonului, 41:36 (19 :15) împotriva formaÅ£iei CSM Satu Mare, ÅŸi a egalat în clasament fruntaÅŸele HC Odorhei ÅŸi Energia Lignitul Târgu Jiu. Gazdele au început mai slab partida, permiÅ£ând formaÅ£iei din Satu Mare să se distanÅ£eze la 3 goluri (8:5) în minutul 13. Campionii au reuÅŸit să revină în joc ÅŸi să preia conducerea încă din finalul primei reprize, intrând la pauză cu un avantaj confortabil, de 4 goluri.

Cea de-a doua repriză a fost foarte echilibrată din punct de vedere al scorului (22:21 pentru HCM), însă antrenorul constănÅ£enilor, contestatul Jovica Cvetkovic, a rulat tot lotul avut la dispoziÅ£ie. HCM acumulează 10 puncte ÅŸi egalează liderul HC Odorhei, profitând de înfrângerea acestuia în meciul cu Energia Lignitul Târgu Jiu, în timp ce formaÅ£ia din Satu Mare rămâne cu 4 puncte, în zona nisipurilor miÅŸcătoare.

HCM ConstanÅ£a (antrenor Jovica Cvetkovic): Åželaru, Stănescu, Popescu - portari; Toma 9goluri, Sadoveac ÅŸi MureÅŸan - câte 7, Csepreghi ÅŸi Schuch - câte 4, Buricea 3, Băiceanu, Stavrositu ÅŸi Sabou - câte 2, Riganas 1, Angelovski

CSM Satu Mare (antrenor Ioan Palko): Teremy, Pogyna - portari; Timofte 8 goluri, Savlovschi 7, Olah 5, Varady 4, Vizhbovsky ÅŸi Surducan - câte 3, MateÅŸ ÅŸi Libert - câte 2, Munea ÅŸi Bejinariu - câte 1, MateaÅŸ

Handbal masculin / Liga Naţională / 29 Sep. 2010

U Transilvania – Energia Lignitul Pandurii Târgu Jiu 35:22

U Transilvania Cluj-Napoca a învins categoric Energia Pandurii Lignitul Târgu Jiu, scor 35:22 (18:8), în cadrul etapei a V-a a Ligii NaÅ£ionale bet-at-home. Pentru U au înscris Bondar 11 goluri, Lazăr 7, Grasu 6, Vlad ÅŸi Hagiu câte 3, Mihai ÅŸi Burcă câte 2, Fazekas 1. În urma acestui rezultat,

Handbal masculin / Liga Naţională / 22 Sep. 2010

CSM Oradea – U Transilvania Cluj-Napoca 30-35

U Transilvania Cluj-Napoca a învins în deplasare CSM Oradea cu scorul de 35-30 (17-13), într-o partidă contând pentru etapa a patra a Ligii bet-at-home. După un meci pe care l-au controlat da capo al fine, conducând în permanenţă cu 4-5 goluri, handbaliÅŸtii clujeni ÅŸi-au adăugat în cont două puncte de aur, cu care au egalat în clasamentul provizoriu al Ligii naÅ£ionale

Pag. 8 din 12 | 2 art./pag. | Total 24 art.