Jorge Lorenzo, noul campion mondial la MotoGP

Stiri - Sporturi cu motor / Data: 11 Oct. 2010

Jorge Lorenzo (Spania/Yamaha) este noul campion mondial la clasa MotoGP, după ce a reuÅŸit să ocupe ultima treaptă a podiumului în Marele Premiu al Malaeziei (sau, dacă preferaÅ£i, Malaysiei). Spaniolul nu a forÅ£at în această cursă, având nevoie doar de o clasare în primii 10 pentru adjudecarea celui mai râvnit titlu din motociclism.

Cursa de la Sepang, a 15-a etapă a Campionatului Mondial de Motociclism, a fost câÅŸtigată de marele campion Valentino Rossi (Italia/Yamaha), pe care doar accidentările l-au Å£inut în acest sezon departe de titlu. În clasamentul cursei, Rossi a fost urmat de un alt italian, Andrea Dovizioso, de la Honda.

Stiri / Sporturi cu motor / Autor: Iulian Cazacu / 13 Noi. 2010

Wales Rally GB – PS 5 - PS 11

Probele 5, 6 si 7 ale Raliului Marii Britanii s-au desfăşurat vineri. Chiar daca la sfârÅŸitul probei cu numărul 4 lider era Latvala, Loeb a revenit pe prima poziÅ£ie a clasamentului, după trei probe care însumează aproape 65 km, în ciuda condiÅ£iilor meteo, teribile până ÅŸi pentru localnici.