Murray şi Federer, în control

Tenis - Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / Data: 22 Noi. 2010

Andy Murray nu a ratat debutul la Turneul Campionilor de la Londra; scoÅ£ianul l-a învins într-o manieră convingătoare pe Robin Soderling, 6-2,6-4 într-o oră ÅŸi 20 de minute.

Prin  jocul său inteligent de contră,  bazat pe o apărare fără breşă ÅŸi o variaÅ£ie constantă a loviturilor în timpul unui punct, Murray a reuÅŸit să neutralizeze principala armă a adversarului său: jocul de cadenţă ÅŸi forÅ£a loviturilor.

Cu toate acestea, Murray nu s-a impus doar dejucând planul suedezului; Andy a servit 10 aÅŸi  ÅŸi dacă  raportul punctelor obÅ£inute pe primul serviciu este în echilibru, britanicul a variat mult mai bine la a doua minge (63 % puncte câÅŸtigate) ÅŸi a atacat eficient al doilea serviciu al lui Soderling (doar 33% puncte câÅŸtigate pentru suedez).

Campionul de la Bercy a încercat, la rândul său, să varieze jocul prin urcări la fileu, o intenÅ£ie lăudabilă, dar care n-a influenÅ£at rezultatul meciului; de vină au fost execuÅ£iile sale ÅŸovăitoare ÅŸi, în aceeaÅŸi măsură, calitatea passingurilor lui Murray, care se plasează ideal pentru calificarea din grupă, după ce anul trecut a ratat prezenÅ£a în semifinale la diferenţă de un singur game.

În sesiunea de seară, Roger Federer a intrat în competiÅ£ie cu  o victorie aÅŸteptată contra lui David Ferrer, adversar în faÅ£a căruia avea un palmares de 10-0. La capătul unui meci dezlânat, în care Ferrer a avut o evoluÅ£ie crispată, mai ales în primul set, iar Federer a căutat să-ÅŸi regleze jocul ofensiv, comiÅ£ând ÅŸi multe greÅŸeli, elveÅ£ianul s-a impus în minim de seturi, 6-1, 6-4.

MarÅ£i, în a doua etapă a grupei, Roger Federer va trebui să ridice considerabil nivelul de joc pentru a-l învinge pe Andy Murray, în timp ce Robin Soderling ÅŸi David Ferrer se vor duela într-o partidă decisivă pentru ÅŸansele lor de calificare.

Tenis / Alte turnee / Autor: Bogdan Åžohan / 22 Noi. 2010

Djokovic, fără emoţii

După Murray ÅŸi Federer în prima zi, a venit rândul lui Novak Djokovic să-ÅŸi marcheze intrarea în turneu cu o victorie clară, 6-3, 6-3 împotriva lui Tomas Berdych. Aproape de finalul unui sezon mai degrabă modest pentru nivelul său obiÅŸnuit (doar două titluri din patru finale, în comparaÅ£ie cu cele cinci din zece de anul trecut)

Andy Murray nu a ratat debutul la Turneul Campionilor de la Londra; scoÅ£ianul l-a învins într-o manieră convingătoare pe Robin Soderling, 6-2,6-4 într-o oră ÅŸi 20 de minute. Prin jocul său inteligent de contră, bazat pe o apărare fără breşă ÅŸi o variaÅ£ie constantă a loviturilor în timpul unui punct...

Pag. 2 din 25 | 2 art./pag. | Total 50 art.